Služby

Pojeďte s námi na Vltavu


Když se potkají dva přátelé, z nichž každý holduje jinému životnímu stylu a tráví dovolenou odlišným způsobem, může z toho vzejít docela zajímavý rozhovor, jestliže jeden z nich propaguje vodáctví a zamiloval si horní tok Vltavy.

Co na té Vltavě vlastně máš? Takto položená otázka je vyslovenou nahrávkou na smeč. Za prvé na Vltavu jezdí každý rok desítky, možná stovky tisíc vodáků, je to natolik frekventovaný říční tok z hlediska turistického ruchu, že se mu ani v nejmenším nevyrovná svým rozsahem žádná jiná česká nebo moravská či slezská řeka. Za druhé je tu tolik přírodních krás a historických pamětihodností, že je až s podivem, jak je to vůbec možné koncentrovat tolik krásy na jednom relativně krátkém říčním úseku. Když vám naznačíme, že Vltava je skutečný klenot, a že se jí stěží vyrovnají jiné řeky, neuvěříte, dokud to sami nepoznáte na vlastní kůži.

Rožmberk nad Vltavou

Není to nebezpečné? Rozhodně není, pokud nejste vyslovení hazardéři a nesjíždíte rožmberský jez mimo sportovní propust. Vltava je velice přehledná, je jen mírně proudící, vhodná i pro začátečníky, a všechny jezy jsou sjízdné. Jediné záludnější místo je zmíněný jez v Rožmberku nad Vltavou a jez U Liry v Českém Krumlově, kde propust za vyššího stavu vody vytváří vodní válec. Při dodržování bezpečnostních pravidel a doporučení se tu však nemáte čeho obávat.

Český Krumlov

Jak tam dopravuješ lodě? Výhodné je lodě si pronajmout v půjčovně lodí na Vltavě, ta vám zajistí jejich přepravu do místa vyplutí a lodě si pak převezme v místě, kam se chystáte doplout. V podstatě se nemusíte starat vůbec o nic, a jestliže potřebujete neoprenovou obuv, vodácké bundy, lodní pytle, vodácké bandy (sudy), záchranné vesty, helmy, špricky, neoprenové obleky nebo dokonce stan, toto vše tu máte k dispozici. Pronajmout si můžete kánoe, kajaky i rafty, kam se vejde až osm osob. Takže potřebujete jen vlastní spacák a karimatku, pár kusů oblečení, boty na souš a do vody a hlavně dobrou náladu, bez té vás to na Vltavě nebude bavit, a dost možná, že vás i samotná plavba rozveselí.